Logo
Zpět na: Pěstování lesa

Výběrný princip v lesním hospodářství (W. Ammon)

Tisk
160 stran, formát 155x230 mm, pevná knižní vazba, barevná laminovaná obálka, černobílé obrázky, tabulky, grafy. V r. 2009 vydalo nakladatelství Lesnická práce.
b343d001059b5d08efba7258c1fcfd20.jpgb343d001059b5d08efba7258c1fcfd20.jpg

Původní cena: 190 Kč
Sleva: -40 Kč
Cena:150 Kč
Cena bez DPH: 150 Kč
Popis produktu

Může se zdát anachronismem, že v roce 2009 vychází kniha Waltera Ammona „Výběrný princip v lesním hospodářství“, jejíž první vydání je datováno rokem 1937. Walter Ammon, dlouholetý správce v lesích města Thunu, však knihu ještě za svého života aktualizoval a doplnil a dočkal se druhého (1944) a třetího vydání (1951). Knížka se díky svému nezpochybnitelnému a praxí ověřenému obsahu stala klasikou užití výběrných principů v obhospodařování lesů a s ohledem na přetrvávající zájem o nadčasové zkušenosti ji nakladatelství Haupt Berne (Switzerland) vydalo znovu v roce 1995.
Kniha má logické členění kapitol a v podstatě ji lze použít jako učebnici výběrných principů – pochopitelně zaměřenou na určité přírodní podmínky, ve kterých se protínají růstová optima smrku, jedle a buku. V první kapitole obhajuje Ammon renesanci výběrného principu a vysvětluje svoje pragmatické – tedy hospodářské – důvody. Druhá kapitola vysvětluje teoretické základy výběrného principu a třetí kapitola navazuje popisem struktury, růstu a funkce výběrného lesa ve švýcarském pojetí. Následují dvě klíčové kapitoly o principech obhospodařování výběrného lesa a hospodářské výkonnosti výběrného lesa, zejména jak na každém majetku v jeho přírodních podmínkách dosáhnout maximalizace a dlouhodobé stabilizace celkového běžného přírůstu – jinak řečeno jak nastavit maximální produkční výkon lesa při zachování trvalosti podmínek, které jej podmiňují. Na závěr Walter Ammon představuje svoji vizi dalšího užití výběrných principů.
V českém překladu jsou zařazeny předmluvy všech čtyř vydání Ammonovy knihy a pěkně ilustrují postupnou změnu společenských podmínek v době jednotlivých vydání. Stejně tak černobílé ilustrační fotografie evokují starší původ myšlenek, které mají přitom platnost i v současnosti.
Walter Ammon je místy hodně kategorický v obhajobě výběrných principů, ale vždy svá tvrzení dokládá, je přímý a celou problematiku dokáže srozumitelně vysvětlit i těm, kteří se s užitím výběrných principů setkávají poprvé.
Překlad 4. vydání z roku 1995 připravil Ing. Vratislav Petr.

160 stran, formát 155x230 mm, pevná knižní vazba, barevná laminovaná obálka, černobílé obrázky, tabulky, grafy. V r. 2009 vydalo nakladatelství Lesnická práce.

 

Knihkupectví Silvarium | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.